Raspberry pi, czyli minikomputerek z portami wejścia/wyjścia. Po zainstalowaniu systemu operacyjnego i podłączeniu klawiatury i myszy (mamy przecież porty USB) zyskujemy pełnoprawny komputer, oczywiście o ograniczonej wydajności ale zawsze. Dostępnych systemów operacyjnych jest multum, głownie bazujących na linuxie ale można zainstalować również windowsa (osobiście jeszcze nie testowałem). Mamy dostępne wyjście hdmi do podłączenia komputerka do telewizora lub monitora, porty usb i to co najważniejsze: porty we/wy. Niestety pracują one przy napięciu 3,3V i podanie napięcia wyższego może je uszkodzić, należy więc stosować konwertery napięcia lub używać systemów mikroprocesorowych pracujących przy 3,3V. No ale nie będziemy tu teoretyzować, tylko podam co mi udało się już stworzyć (system jest cały czas rozbudowywany).

Głównym założeniem było stworzenie inteligentnego domu (do celu jeszcze daleko, czasu wciąż brakuje). Po zainstalowaniu raspbiana (podstawowy system operacyjny dla raspberry) zainstalowałem na nim Domoticz. System operacyjny można zainstalować na 2 sposoby: zainstalować na karcie SD Noobs'a (specjalny instalator dla raspberry) lub wgrać z komputera obraz na kartę SD. Nie będę tych procesów opisywał, gdyż pełno jest tego w sieci. Sam osobiście korzystałem z opisu na stronie: http://malinowepi.pl/post/39744941523/instalacja-systemu lub tu: http://projektpimalina.blogspot.com/2016/09/instalacja-domoticz-z-obsuga-imperihome.html i oczywiście korzystałem z metody 2giej, czyli wgrywanie obrazu na kartę pamięci (jest dużo szybsza). Potem konfiguracja raspbiana wg opisu na powyższej stronie i mamy gotowy system operacyjny z którego można już korzystać. Okienko konfiguracji można wywołać zarówno z menu start, Preferencje, Raspberry Pi Configuration jak również z linii poleceń wpisując w terminalu: "sudo raspi-config" (oczywiście bez cudzysłowia, sudo oznacza, że uruchamiamy konfigurację z uprawnieniami administratora. W najnowszym raspbianie (26.03.2017) okno konfiguracji wygląda następująco:

 

Nie będę tutaj tłumaczył wszystkich opcji, bo jak ktoś jest zainteresowany, to znajdzie to sobie w internecie.

Najważniejsze w konfiguracji to wybrać "Interfacing Options":

i tu możemy włączyć to, co nas interesuje. Ja mam włączone SSH (to podstawa, dostęp do maliny przez ssh - terminal), VNC (kiedyś trzeba było instalować, teraz jest wbudowane - dostęp do malinki przez zdalny pulpit np. z komputera z windows), 1-Wire (obsługa czujników temperatury ds18b20), SPI - potrzebne do obslugi taśmy ledowej w ambilight. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby włączyć sobie kamerę, jeśli takową posiadamy (są kamery dedykowane do raspberry) lub I2C jeżeli chcemy używać tej magistrali komunikacyjnej do np. zegarka ds1307.

W "Advanced Options":

wybieramy "A1 Expand Filesystem" co zapewnia wykorzystanie pełnej pojemności karty pamięci (rozszerzamy kartę pamięci do jej pełnej pojemności), 

Oczywiście nie pomijamy opcji "Localisations Options", gdyż tam mamy ustawienia językowe, klawiaturę, strefę czasową, wifi country (jeśli posiadamy raspberry 3 z wbudowanym modułem wifi) itp.

Po skonfigurowaniu malinki ja osobiście klawiaturę i mysz odłączam (choć dalej mam ją podłączoną do tv przez hdmi) i używam zdalnego pulpitu (przez vnc) do łączenia z pulpitem graficznym, lub łączę się przez ssh w terminalu.